Co się dzieje, gdy lodówka nie chłodzi? Możliwe rozwiązania i kiedy kupić nową?

Zadaniem chłodziarki jest utrzymywanie żywności w niskiej temperaturze, aby zapobiec jej zepsuciu. Jeśli nie chłodzi (lub chłodzi za mało), stajemy przed problemem: czasami można go rozwiązać, ale w innych przypadkach trzeba będzie go wymienić.

LODÓWKA NIE CHŁODZI.

Otwieramy lodówkę i okazuje się, że woda jest letnia, pomidory miękkie, a sok zepsuty. To częstsza sytuacja niż byśmy chcieli. Jeśli lodówka nie chłodzi (lub nie chłodzi wystarczająco), należy jak najszybciej podjąć działania. Nawet jeśli nie działa prawidłowo, będzie zużywać energię; jest to całkowicie zbędny wydatek, którego łatwo uniknąć. Przeanalizujmy, co może być powodem, dla którego lodówka nie chłodzi, gdzie leży przyczyna jej awarii i jakie środki można podjąć, aby rozwiązać problem.

PROBLEMY TECHNICZNE I ICH ROZWIĄZANIA.

Istnieje wiele powodów, dla których temperatura w lodówce jest niższa niż zalecana. Aby znaleźć przyczynę, należy przyjrzeć się takim czynnikom jak lokalizacja, konserwacja lub stan poszczególnych elementów. Jeśli Twoja lodówka nie chłodzi, to mogą być tego przyczyny.

1. NIE JEST PODŁĄCZONY LUB PRZEWÓD JEST USZKODZONY.
Jeśli wtyczka została odłączona od sieci, szybko zauważysz: oprócz tego, że nie chłodzi, nie świeci się również światło. Czasami wystarczy wymienić kabel zasilający, aby urządzenie znów zaczęło działać. Najlepiej jest wezwać serwisanta, który sprawdzi i naprawi urządzenie.
2. WENTYLATOR JEST USZKODZONY LUB ZAKLESZCZONY.
Jest to jeden z najczęstszych powodów. Wentylator jest odpowiedzialny za przenoszenie zimnego powietrza wewnątrz lodówki; jeśli nie działa prawidłowo, zamrażarka będzie działać, ale lodówka nie będzie chłodzić tak, jak powinna. Rozwiązaniem jest wyłączenie go, opróżnienie i dokładne wyczyszczenie. Jeśli nadal będzie sprawiać problemy, należy wezwać serwis.
3. SILNIK NIE JEST DOSTATECZNIE WENTYLOWANY.
W celu uzyskania idealnej wydajności, silnik lodówki (znajdujący się z tyłu) musi być odpowiednio wentylowany. Nagromadzenie brudu lub umieszczenie go zbyt blisko ściany może uniemożliwić dobrą cyrkulację powietrza. Rozwiązanie jest proste: wystarczy odłączyć urządzenie i odkurzyć kurz zgromadzony na silniku, w razie potrzeby pocierając go suchą szczotką. Podczas umieszczania go z powrotem na miejscu, upewnij się, że pomiędzy ścianą a silnikiem jest przestrzeń umożliwiająca cyrkulację powietrza.
4. USZCZELKA DRZWI NIE JEST PRAWIDŁOWO DOPASOWANA.
Gumowe uszczelki drzwiowe tworzą wodoszczelną barierę, zapobiegając przedostawaniu się ciepła i ucieczce zimna z wnętrza. W miarę upływu czasu i użytkowania, guma zazwyczaj ulega deformacji, a połączenie z drzwiami nie jest już szczelne. Jeśli Twoja lodówka nie chłodzi prawidłowo, sprawdź, czy uszczelka jest w dobrym stanie, prawda? Wymienić na taki sam model.

DLACZEGO MOJA LODÓWKA NIE CHŁODZI? KWESTIA ZŁYCH PRZYZWYCZAJEŃ.

Sposób, w jaki korzystamy z lodówki, również wpływa na jej wydajność. Złe nawyki oznaczają, że nie działa on tak dobrze, jak byśmy chcieli. Na przykład, ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi powoduje ucieczkę zimna; silnik musi pracować ciężej, aby osiągnąć tę samą temperaturę, co zwiększa zużycie i zmniejsza jego wydajność.
Inną złą praktyką jest przepełnienie go, ponieważ produkty mogą zatkać kanały, przez które silnik przenosi chłód do różnych obszarów. Lokalizacja lodówki ma również wpływ na jej wydajność. Jeśli temperatura w kuchni jest wyższa niż 32°C lub niższa niż 16°C, prawdopodobnie nie jest ona wystarczająco chłodzona.

KIEDY NALEŻY WYMIENIĆ NIECHŁODZONĄ LODÓWKĘ?

Jeśli te problemy zostały rozwiązane, a lodówka nadal nie chłodzi wystarczająco dobrze, prawdopodobnie będziemy musieli wymienić ją na nową. Stałe pojawianie się szronu w zamrażarce jest kolejnym objawem usterki. Możemy rozmrozić urządzenie, ale wkrótce lód znowu się nagromadzi i wydajność silnika spadnie. Kiedy kupujesz nową lodówkę, sprawdź, czy jest ona wyposażona w technologię No Frost, która usuwa wilgoć z powietrza i zapobiega tworzeniu się szronu, lub Total No Frost, która zapobiega powstawaniu szronu poprzez stały obieg powietrza.
A może jest to urządzenie, które ma już kilka lat i osiągnęło „wiek emerytalny”. Średnia żywotność standardowej lodówki wynosi obecnie około 10 lat, choć istnieją modele, które mogą wytrzymać nawet 15 lub 20 lat. Jeśli mniej więcej w tym czasie zacznie sprawiać problemy, należy rozważyć jego wymianę. Ponadto, dzisiejsze urządzenia są znacznie bardziej wydajne — zauważysz to na rachunku za prąd.

1 thought on “Co się dzieje, gdy lodówka nie chłodzi? Możliwe rozwiązania i kiedy kupić nową?

  1. Jak już raz coś padnie w lodówce, to prawdopodobnie nie będzie się tego opłacało naprawić. Niestety.

Comments are closed.